Echo Generacji
#polityka#felieton#kultura#warszawa

Czy ważne jest, by młodzi ludzie angażowali się w życie społeczne i polityczne kraju?

10.01.2024
Zuzanna Kostrzewska
Dlaczego obserwujemy coraz większy odsetek młodzieży, która nie interesuje się, a tym bardziej nie angażuje się w sprawy polityczne naszego kraju?

Młodość przez wielu nazywana jest wiosną życia. To czas, w którym kształtuje się osobowość, czas pełen ideałów i buntu. Niepewność i skłonność do ryzyka tworzą szczególną mieszankę. Brak doświadczenia rekompensuje bujna wyobraźnia. W młodości wszystkiego doświadcza się mocniej, a potrzeba naprawiania świata jest motorem wielu działań. Warto zadać sobie zatem pytanie, dlaczego obserwujemy coraz większy odsetek młodzieży, która nie interesuje się, a tym bardziej nie angażuje się w sprawy polityczne naszego kraju?

Dlaczego polityka uważana jest za sprawę zbędną?

źródło: Gazeta Wyborcza

Młodzi ludzie, jak wynika z danych przedstawionych powyżej, nie wyrażają zbyt dużego zainteresowania polityką. Badania Unii Europejskiej pokazują, że co piąty młody Polak w wieku do 30 lat nie brał udziału w jakichkolwiek wyborach politycznych, na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym w ciągu ostatnich trzech lat. Jeszcze rzadziej młodzi ludzie udzielają się w różnego rodzaju stowarzyszeniach i organizacjach pozarządowych. Z czego to wynika?

Gdyby zapytać o to młodzież, usłyszelibyśmy odpowiedzi: polityka nie jest dla mnie, to nie jest ważny temat w moim życiu, mój jeden głos nic nie zmieni, nie lubię tego… Według mnie wiele młodych osób nie jest w stanie nawet wymienić nazw ugrupowań politycznych, a tym bardziej ich szefów. Ważną kwestię w tym wątku odgrywa rodzina, która odgrywa najważniejszą rolę w procesie socjalizacji. Bo ile osób rozmawia ze swoimi dziećmi na temat polityki, wyborów, kryzysów w państwie? W tej sytuacji niektórzy liczą na szkołę, która powinna młodym ludziom uświadamiać rolę i znaczenie polityki. Niestety w obecnej sytuacji, rola nauczycieli pozostaje mocno ograniczona, przez co możliwość tłumaczenia o ważności tej otóż sprawy, jest praktycznie niemożliwa. Mimo to muszę przyznać, że brakuje w naszym systemie szkolnym nowoczesnych i atrakcyjnych medialnie działań na rzecz edukacji politycznej.

Wpływ mediów społecznościowych na życie obywatelskie młodego człowieka

Duży odsetek młodych żyję w świecie mediów społecznościowych, obserwując życie influencerów, youtuberów, celebrytów. Żyją w swojej własnej, wirtualnej rzeczywistości, nie wiedząc co aktualnie dzieje się Polsce, jak i na świecie. Mimo wszystko lubią narzekać…, ale czy powinni? Według mnie nie. Tłumacząc moje zdanie, mogę śmiało stwierdzić, że osoby niebiorące udziału w budowaniu jak najlepszego systemu politycznego kraju, nie powinni ubolewać nad jego obecną formą.

Działania oraz zachowania polityczne

Aktywne przejawy działań i zachowań politycznych, w tym przypadku sympatie polityczne, udział w wyborach do samorządu szkolnego, przynależność do stowarzyszeń pozytywnie wpływa na życie polityczne młodego człowieka. Pierwszym możliwym sprawdzianem aktywności parapolitycznej jest udział uczniów w wyborach do samorządu szkolnego. Jest to poniekąd także sprawdzian dla edukacji obywatelskiej. Uczniowie widzą, jak wyglądają wybory, kampanie wyborcze oraz, co najważniejsze, czują, że, dzięki oddaniu głosu na daną osobę, mieli wpływ na zmiany, które zaszły w ich szkole.

Drugą ważna według mnie kwestią jest przynależność do stowarzyszeń. Większość polskich partii politycznych posiada swoją własną organizację młodzieżową, która jest jej swoistym zapleczem. Składają się na nią młodzi, zaangażowani działacze, którzy z chęcią angażują się w wolnym czasie w działalność polityczną. W ten sposób partie polityczne dbają o to, aby w przyszłości obecna młodzież zasiliła ich szeregi i pomagała im już w dorosłej polityce. Młodzieżówki mają stały kontakt z posłami z własnych okręgów z danej partii, oswajają się też z politycznym światem dzięki wycieczkom do Sejmu, analizowaniu projektów ustaw, udziału w konferencjach czy realizowaniu różnorodnych akcji społecznych. Obecnie działacze młodzieżowych organizacji partyjnych dbają przede wszystkim o promocję swoich postulatów na profilach społecznościowych takich jak Instagram, Twitter czy popularny teraz TikTok. Dzięki temu zachęcają pozostałych młodych ludzi do dołączenia w ich szereg. Politycy doceniają później pracę swoich młodzieżówek: bardzo wiele młodych posłów trafiło na listy właśnie dzięki aktywnej roli w tego typu strukturach przez wiele lat. Oczywiście praca w takiej młodzieżówce nie jest jedyną opcją, dzięki której możemy zaangażować się politycznie.

Ostatnią bardzo popularne stały się Młodzieżowe Rady Miast, w których biorą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych. Rada jest organem konsultacyjno-doradczym. Dzięki niej młodzi ludzie mogą czynnie uczestniczyć w życiu miasta i inicjować różne działania m.in.: imprezy kulturalne, sportowe, proekologiczne czy społecznościowe. Jako przedstawicielka mojego liceum w Młodzieżowej Radzie Miasta Jeleniej Góry mogę wypowiedzieć się na temat tego, czy warto angażować się w takim przedsięwzięciu. Według mnie najważniejszą rzeczą w tej kwestii jest fakt, że możemy realnie wpłynąć na sytuację naszego miasta. My jako Młodzieżowa Rada podejmujemy w komisjach uchwały, które przekazujemy do starszych radnych, którzy następnie podkładają je prezydentowi. Jest to istotne, ponieważ my, młodzi ludzie, możemy wysłuchać potrzeb szkolnych kolegów i koleżanek oraz realizować przedstawione przez nich pomysły. Oczywiście, edukujemy się. Dlaczego? Otóż wspomniane już przeze mnie wcześniej wybory, w przypadku Młodzieżowej Rady Miasta, opierają się na takich samych zasadach, na jakich oparte są wybory do parlamentu czy samorządu. Są tajne, bezpośrednie, równe i powszechne. Każdy uczeń szkoły stanowiącej okręg wyborczy może zostać wybrany na radnego i każdy uczeń może oddać swój głos na wybranego kandydata. Ta kwestia to również nauka demokracji dla młodych.

Podsumowanie

Czy można udawać, że polityki nie ma, że można bez niej żyć? Może można, ale czy należy tak robić? Polityka jest niezbędna w państwie i tak naprawdę chroni nas obywateli, warto wysilić się i świat polityki obserwować. Dobrze jest znać podstawowe mechanizmy społeczne, aby podejmować świadome wybory, bo czy nam się to podoba, czy nie-polityka rządzi naszym życiem! Chciałabym, żeby wśród młodych ludzi nastała moda na politykę, aby młodzi ludzie umieli dyskutować, walczyć na argumenty, żeby mieli wizję swojego państwa.

Oczywiście zachęcam wszystkich do aktywności społecznej i dyskusji.

autor
Zuzanna Kostrzewska

To też przestrzeń dla Ciebie!

Zbuduj z nami media przyszłości!